Bugun...Bakan duyurdu: 18.00'den sonra hesaplarda olacak

Tarih: 25-03-2020 23:17:15 + -


Bakan duyurdu: 18.00'den sonra hesaplarda olacak


Bakan duyurdu: 18.00'den sonra hesaplarda olacak

Bakan duyurdu: 18.00'den sonra hesaplarda olacak

Çiftçilere destek ödemeleri hakkında son dakika açıklarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Kimlik numarasına göre ödemeler yapılacak. Bugün 0 olanlara başlanacak. Saat 18.00'den sonra ödenecek." dedi. Pakdemirli ayrıca at yarışlarının da ertelendiğini belirtti.

 
Bakan duyurdu: 18.00'den sonra hesaplarda olacak
Abone ol
   

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

* (Süper marketlerde yapılan stoklama hakkında) Tabii Türkiye'nin gıda stoğuyla ilgili hiçbir problem yok. Bazıları çok hazırlıklıydı. Bazıları istekliydi. Biz dedik ki stok seviyelerinizi arttırın. Ön hazırlık için bunu konuşalım. 11 Mart'tan itibaren geçen yılın aynı dönemine göre alışverişlerde yüzde 60-70 artış görünüyor. Vatandaşlarımız evde de olsa tüketilecek oran belli. Stoklanan kalemlerle alakalı daha fazla tüketemeyecekler sonuçta.

TÜRKİYE'NİN GIDA STOKLARI YETERLİ

* Kendi kendine yeten bir ülke. Savunma sanayi kadar önemli diyorduk, hazırlıklı olmak gerekiyor. Biz tüm gayretleri gösterdik, gösteriyoruz. Kimse endişe etmesin. Et, süt, hububat kısmında her kısımda stoklar yeterli. Balıkta da 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan ülkeyiz. Yetiştiricilik ve avcılık noktasında bir eksiğimiz yok. Protein kaynaklarında eksik yok. Görürsek, gerekli tedbirleri alırız. Ne et, süt, makarnada eksik yok. Market raflarımıza gerekli takviyeler yapıldı. Bunlar hijyen, kolonya kısmındaydı. Özellikle üretim açısından etil alkol erişime problem kalmadı.

* (Fiyatlar konusunda) Bizim strateji ofisinden aldığım bilgiler doğrultusunda bir fiyat artışı yok. Bazı besiciler Ramazan sebebiyle kesime gelen hayvanı ertelediğini görüyoruz. Müdahale gerekirse yetecek miktarın üstünde stoğumuz var. Bir miktar salam, sucuk, sosis bu kısma normalden daha ucuz fiyatlarla et verilmesi söz konusu oldu. Bunu da verdik. Üreticimizi zora sokmayacağız, spekülatif bir şey gördüğümüzde tüketicimizin yanında oluruz.

 * Türkiye'nin kabaca yıllık etin 4'te 3'ü kesime hazır bir şekilde bekliyor. Et süt kurumu depoları da yeterli. Fahiş artışlarda müdahalesini yaparız.

* (Et ithali ile ilgili ve yurt dışından gelen insanlarımızın yanındaki evcil hayvanlar hakkında) Bu işin hayvanlar üzerinden geçtiğine dair kanıt yok. Tek bir vaka Hong Kong'ta bir köpekte. Pet hayvanlarıyla iç içe yaşayınca bir ihtimal taşıyıcı olabilir ancak ciddi bir risk görmüyoruz. Ancak egzotik hayvanların ithalatına engel koyduk. Bunların taşıyıcı olma ihtimali var. Ancak gıda kaynağımız hayvanlarla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma yok. Ayrıca kanıt da yok. Afiyetle herkes gıdasını tüketebilir.

81 İLDE TÜM İLÇELERDE DENETİM SEFERBERLİĞİNE BAŞLIYORUZ

* (Gıda satışı yapan yerlerdeki hijyen hakkında) 365 gün denetimimiz devam ediyor. Bugünden başlamak üzere 81 ilde denetimlerimiz yeniden başlıyor. Rehberlik ve eğitim amaçlı denetim başlatıyoruz. Belediyelerimiz de yapıyor. Ancak 81 ilde tüm ilçelerde denetim seferberliğine başlıyoruz.

1 MİLYAR 572 MİLYON 500 BİN TL ÖDEME YAPILACAK

* (Çiftilere destek hakkında) Desteklerimiz hakkında da kimlik numarasının kimlik numarasına göre ödemeler yapılacak. Bugün son numarası 0 olanlara bugün başlanacak. Saat 18.00'den sonra ödenecek. Toplam 1,5 milyar lira desteğimiz var. Mazot desteği, dane mısır desteği, hububat bakliyat desteklerimiz var. Ayrıca kimlik numarası 2 ile bitenler 27 Mart'ta, 4 olanlar 3 Nisan'da ve 6-8 olanlar 10 Nisan'da saat 18.00'den sonra ödenecek.

 

* 503 projeye hibemiz var. 450 milyon liralık bir yatırım olacak. Hibeler için internetten sonuçlara bakabilirler. 42 ilde 16 yatırıma da destek sağlıyoruz. Yığılma olmasın diye Haziran ayına başvuruları çekeceğiz.

ÜRETİMİN STOKLANMASI NOKTASINDA SORUN KALMADI

* (Kolonya talebi hakkında) Şu anda bizim sanayi, enerji ve bizim bakanlıklarımızın ortak çalışması neticesinde kolonya sektörüne aktarılan stok 5-6 aylık stoğu aktarmış olduk. 3 ay erteleme sebebiyle bu durum. Etil alkolün 3 aylığına harmanlamasını ertelenmesi sektörü çok rahatlattı. Talepleri çok hızlı karşılıyoruz. Üretimin stoklanması noktasında sorun kalmadı. Bu bir senelik stok neredeyse.

* (At yarışları hakkında) At yarışlarını erteledik. Minimumda bu hareketlerin olmasını istedik. Bu yüzden erteledik. Şu anda herhangi bir tarihle ilgili karar almadık. Corona virüs seyrine göre alma düşüncemiz var.

* (İhraç edilemeyen ürünler hakkında) Dünya Corona virüsle yaşamayı öğrenecek. İç piyasada sağlıklıysa tüketilmesi konusunda sakınca yok. Biz hem üretimi hem de tüketimi dengeleyecek şekilde maksimum üreticiye zarar vermeden bu üretimin sağlanması konusunda tedbir almaya çalışıyoruz. Tüketici ve vatandaşlarımızın nasıl sürdürülebilir olarak sağlamasının gayreti içindeyiz. Türkiye büyük ülke, bundan daha iyi günler yaşayacağız. Gıda güvenliğinden ders alacağız, ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Çok motive bir çiftçi kesimimiz var. Tarım hasılamız 275 milyar liraya çıktı. Onlar ürettikçe tüketicimize gıda ve tarım ürünlerine ulaştırmaya devam edeceğiz.

ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN BİR KİTAPÇIK HAZIRLADIK

* (Bilim Kurulu hakkında) Aldığımız tedbirler hakkında kitapçık yaptık. Tüketici ve üreticiye yönelik neler yapılmasına dair çok hızlı bir çalışma gerçekleştirdik. Önemli olduğunu düşündük. Sağlık Bakanlığı'na bağlı olmasa da biz de bir Bilim Kurulu oluşturduk. Yapmamız gereken tüm tedbirleri aldık. Yola devam ediyoruz. Bunlar dağıtılıyor. Bizim 83 milyona değen bir kurulumuz hem sosyal medya üzerinden hem de özellikle vatandaş eliyle yapılmasına da inanıyoruz.

* Özellikle WhatsApp gıda ihbar hattını kurmuştuk, buradan gelen soruları kabul ediyoruz. ALO 174 hattımız var zaten biliniyor. Böyle bir hat meydana getirdik. Burayı aklınıza gelen her şey için şikayet, öneri, hijyen, Corona virüsünde gıdalar nasıl hazırlanmalı, her türlü soru sorulabilir. 7 gün 24 saat açık bir hattımız.

* (Sosyal medya hakkında) Biz israfın her türlüsüne karşıyız. Corona virüsü olmasaydı lansmanımız vardı. Su kaynaklarımız hakkında çok önemli bir kampanya planlıyorduk. Büyük toplantılar ertelendiğinden bunlar da ertelendi. Sosyal medyayı daha etkili kullanmamız gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Biz il toplantıları yapıyorduk. Şu anda yapamıyoruz. Zaten Cumhurbaşkanımızın da genelgesi var. Biz bunu video konferansla yapalım dedik. Benim de dahil olacağım toplantılar yapacağız. En güzeli yüz yüze gelmek ama virüs tehlikesi atlatılana kadar bu şekilde devam edeceğiz.

* Bunun yanında sosyal medyayı iyi kullanmalıyız. Bununla ilgili minik bannerlar hazırlayarak buzdolabında nasıl saklanmalı, gıda nasıl yıkanmalı gibi şahsi paylaşımlarda bulunuyoruz.

* (Stoklar, hijyen ve ABD-Avrupa kaynaklı haberlerde bu virüsün 1,5 seneyi bulabileceği hakkında) Vatandaşlarımız endişe etmesin. Günlük alışveriş yapsın. Çok stok tarihi geçen ürün demek. Panik yapacak bir şey yok. Yumurta, et, süt bakliyat hiçbir şeyde stok problemi yoktur. Gerekirse uzarsa ihracat tedbirleri alırız. Marketlere de stoklanmak amacıyla gitmek doğru değil, günlük ihtiyaçlarına vatandaşlarımız gitmeli. Stoksuz da bu iş sürer. Türkiye buna hazır, Türkiye büyük ülke. Ben bunu hızlı bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum. Ben sorun görmüyorum olmayacak da ekstra çaba gerekirse ihtiyaç stoklarımızı arttırırız. Şu anda ihtiyacın üstünde stoklarımız var.
Kaynak: SÜPERHABER

Editör: WWW.WORKNETHABER.COM

Bu haber 206 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından corona virüsü 31 Mayıs son durum tablosu açıklandı!
  Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından corona virüsü 31 Mayıs son durum tablosu açıklandı!
 • Koronavirüs tedavisinde umut kıran haber
  Koronavirüs tedavisinde umut kıran haber
 • Sağlık Bakanlığı corona virüsü tablosu 4 Nisan - Covid-19 gov tr corona takip sitesi ve günlük vaka sayısı
  Sağlık Bakanlığı corona virüsü tablosu 4 Nisan - Covid-19 gov tr corona takip sitesi ve günlük vaka sayısı
 • İşte Türkiye'de corona virüse karşı alınan 19 önlem
  İşte Türkiye'de corona virüse karşı alınan 19 önlem
 • Son dakika haberi: Corona Virüste her şeyi unutun! Meğer hepsi yalanmış
  Son dakika haberi: Corona Virüste her şeyi unutun! Meğer hepsi yalanmış
 • Meteoroloji kuvvetli yağış uyarısı! Haftasonu plan yapacaklar dikkat
  Meteoroloji kuvvetli yağış uyarısı! Haftasonu plan yapacaklar dikkat
 1. Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından corona virüsü 31 Mayıs son durum tablosu açıklandı!
 2. Koronavirüs tedavisinde umut kıran haber
 3. Sağlık Bakanlığı corona virüsü tablosu 4 Nisan - Covid-19 gov tr corona takip sitesi ve günlük vaka sayısı
 4. İşte Türkiye'de corona virüse karşı alınan 19 önlem
 5. Son dakika haberi: Corona Virüste her şeyi unutun! Meğer hepsi yalanmış
 6. Meteoroloji kuvvetli yağış uyarısı! Haftasonu plan yapacaklar dikkat
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 02.06.2020 WORKNETHABER 30 DAKİKADA GÜNÜN ÖZETİ #HABER #NEWS #GÜNÜNÖZETİ
  02.06.2020 WORKNETHABER 30 DAKİKADA GÜNÜN ÖZETİ #HABER #NEWS #GÜNÜNÖZETİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş ve Feriha Öz Hastanelerini gezdi
   Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş ve Feriha Öz Hastanelerini gezdi
 • 31.05.2020 WORKNETHABER 30 DAKİKADA GÜNÜN ÖZETİ #HABER #NEWS #GÜNÜNÖZETİ
  31.05.2020 WORKNETHABER 30 DAKİKADA GÜNÜN ÖZETİ #HABER #NEWS #GÜNÜNÖZETİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Virüsle mücadelede hata yapma lüksümüz yok
   Cumhurbaşkanı Erdoğan: Virüsle mücadelede hata yapma lüksümüz yok
 • Mavi Marmara saldırısını anlatan kısa film 'Sinyal' yarın izleyici ile buluşacak
   Mavi Marmara saldırısını anlatan kısa film 'Sinyal' yarın izleyici ile buluşacak
 • Minneapolisliler protestolarda hasar gören yerleri temizliyor
   Minneapolisliler protestolarda hasar gören yerleri temizliyor
 1. 02.06.2020 WORKNETHABER 30 DAKİKADA GÜNÜN ÖZETİ #HABER #NEWS #GÜNÜNÖZETİ
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş ve Feriha Öz Hastanelerini gezdi
 3. 31.05.2020 WORKNETHABER 30 DAKİKADA GÜNÜN ÖZETİ #HABER #NEWS #GÜNÜNÖZETİ
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Virüsle mücadelede hata yapma lüksümüz yok
 5. Mavi Marmara saldırısını anlatan kısa film 'Sinyal' yarın izleyici ile buluşacak
 6. Minneapolisliler protestolarda hasar gören yerleri temizliyor
VİDEO GALERİ
YUKARI