Bugun...Başkan Erdoğan: Tank Palet fabrikasının satılması söz konusu değil

Tarih: 14-01-2019 00:45:42 + -


Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'nın Karasu ilçesinde yaptığı konuşmada Tank Palet fabrikasının satılmasının söz konusu olmadığını belirterek "Buna inananlara üzülüyorum" dedi.


Başkan Erdoğan: Tank Palet fabrikasının satılması söz konusu değil

Başkan Erdoğan: Tank Palet fabrikasının satılması söz konusu değil

THMDE YER ALAN HABERE GÖRE,Başkan Erdoğan, tank palet fabrikasının özelleştirileceği iddialarını yalanlayarak "Böyle bir şey olmadığı halde, buna inananlara üzülüyorum, kusura bakmasınlar Tayyip Erdoğan bugüne kadar böyle bir yola tenessül etmemiştir, asla da etmez" dedi. 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'nın Karasu ilçesinde "BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması"nda konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Tesisin ülkemize senelik 5 milyar dolarlık bir katma değer oluşturmasını bekliyoruz"

Türkiye'nin savunma sanayisini bir üst lige taşıyacak milletimizin gurur abidelerinden biri olacak BMC Teknoloji Üssü'nin temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Bu tesiste tank, zırhlı araç, ticari araç fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası gibi bir çok üretim hattı bulunuyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak üssümüz faaliyete geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. Tesisin ülkemiz ekonomimize senelik 5 milyar dolarlık bir katma değer oluşturmasını bekliyoruz. Katar başta olmak üzere dünyanın pek çok farklı ülkesine yıllık 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Tamamı 2023 yılında devreye girecek olan üssün ilk fazının temelini atıyoruz. Temelini attığımız bu ülk bölüm inşallah 2019'un sonuna kadar bitip 2020 başında devreye girmesini bekliyoruz.

 

 

"Türkiye battı diyenlere inat yatırımlar devam ediyor"

Türkiye battı, üretim durdu dediler. Hepsine inat yatırımlar da devam ediyor, üretimler de devam ediyor. Bu ülkeyi hazmedemeyenler, duruşuna katlanamayanlar isteseniz de istemeseniz de bu ülke dimdik ayaktadır ve yoluna dimdik ayakta devam edecektir. Böylece Sakarya Karasu'ya şehrimizle birlikte tüm Türkiye'nin iftihar kaynağı olacak bir tesisi kazandırmış olacağız. Ülkemizin gelecek 50 senesine damga vuracağına inandığım BMC Teknoloji Üssü'nin hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Küresel sermaye olarak Katar Emiri kardeşime şahsım ve milletim adına şükranlarımı iletiyorum. Burada bir Katar ve Türkiye işbirliği var. 15 Temmuz'dan kur saldırılarına kadar Katarlı kardeşlerimizin yardımlarını hiç unutmayacağız. Katar ülkemizin karşılaştığı tüm kritik süreçlerde kadirşinaslığını göstermiştir. İnşallah bundan sonra da savunma sanayinden ticarete, turizmden enerjiye kadar Katar Türkiye işbirliği güçlenecektir.

"Bu millet zulme uğrayanların yegane sığınağı olmuştur"

Bu topraklar tarih boyunca darda kalan, zulme uğrayanların dini inancı etnik kimliğiyle ezilenlerin yegane sığınağı olmuştur. 5 asır önce İspanya'daki katliamdan kaçan museviler de egnizisyondan kaçan hristiyanlar da, Nazi Almanya'sından kaçanlar da aradığı huzur ve güveni bu topraklarda bulmuşlardır. Mazlum ve mağdurların yuvası olmamızın sebebi öncelikle milletimizin yüce gönüllülüğüdür. Bu millet paylaşmanın bereketine iman eden bir millettir. Bu millet muhacire ensar olmayı, mazlumlara sahip çıkmayı, alan el olmaktansa veren el olmayı şeref olarak gören bir millettir. 3,5 milyon Suriyeliye kapısını açan da bu millet.

"Ensarın, muhacirin ne olduğunu çok iyi biliriz"

Benim sevgili peygamberim bir muhacirdi, Medine ona ensardı. Onun için ensarın ne olduğunu, muhacirin ne olduğunu biz çok iyi biliriz. İnsanımızın karakteri olan bu tasavvur Türk milletini tarih boyunca mazlum ve mağdurların hanisi, zalimlerin de korkulu rüyası haline getirmiştir. Ülkemiz ekonomik, siyasi ve askeri olarak güçlü olduğu dönemlerde Kırım'dan Nijerya'ya çok geniş bir coğrafyada güvenliğin teminatı olmuştur. Bugün kan, gözyaşıyla anılan bir çok bölge Osmanlı döneminde bilim bölgesi olarak bilinmiştir.

"Caydırıcılığımızın da teknoloji ile beraber çok ileri bir konuma gelmesi lazım"

Kimi devletlerin askeri savunma ve sanayi alanlarını geri plana atma lüksü olabilir. Bazıları milli güvenliklerini tamamen başkalarına da emanet edebilir. Kimi toplumlar paralarının gücüyle emniyet satın alabilecekleri de düşünebilir. Ancak bizim tarihi ve kültürel sorumluluklarımız bize böyle bir imkan vermiyor. Türkiye askeri kapasitesiyle, ekonomik siyasi ve diplomatik kabiliyetleriyle güçlü olmak zorundadır. Bilhassa savunma sanayinde caydırıcılığımız çok yüksek olmalıdır. Yola çıktığımızda savunma sanayi gücümüz yüzde 20'lerdeydi ama şimdi yüzde 68'e ulaştı. Yetmez, daha da yukarı çıkacağız. Caydırıcılığımızın da teknoloji ile beraber çok ileri bir konuma gelmesi lazım. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Birilerine emanet edemeyiz. Çünkü biz yakın tarihimizde silah ve askeri teçhizat bakımından dışa bağımlılığın acısını çok çektik. Stratejik ortaklarımız bizi Kıbrıs'ta yarı yolda bıraktılar. Muhabere askerde çok önemlidir. Muhabere sistemlerimiz çöktü. Stratejik ortaklarımız o telsizleri susturdular ama biz şimdi onlardan kurtulduk. Onlara ihtiyacımız yok.

"Suriye'de aynı oyunlar oynanıyor"

Şimdi Suriye'de aynı oyunlar oynanıyor. Bu oyunu oynayanlar şuna dikkat etsin, kullandıkları enstrümanlar yanlıştır. Onları aldatıyorlar. Meselenin çok daha utanç verici boyutu, ülkemizin kendisine yıllarca teslim edilmeyen uçaklar için hangarda saklama parası ödemiştir. Tırlara yedek parça bile sağlayamadık. Özellikle hiçbir Amerikan patentli silahın ülkemize satışına izin verilmedi. İHA'ları konuşuyor. Başbakanlığım döneminde dönemin ABD Başkanıyla konuştuğumda kongre satışa izin vermedi dediler. İstihbaratta bile aynı durumlara düştük. Biz stratejik ortağız. Ortak olarak bize bu destek verilmezken, stratejik ortaklığın ötesinde farklı ortaklıkları olan ülkelere çok büyük destekler verdiler. İnsani ve hukuk bakımından haklı olduğumuz bir mesele ülkemizi cezalandırma vesilesi yapılmaya çalışıldı.

 

 

"Kenevirin çok farklı alanlarda faydalarını göreceğiz"

Ambargonun kalkması için öne sürülen şartlar arasında, afyon ve kenevirle ilgili kısıtlamaların da yer alması konunun farklı bir boyutudur. Bize afyonu yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlardı. Böyle bir şartın konulması son derece manidardır. Şimdi diyorum ki gelin biz yeniden, miletime sesleniyorum, Tarım Bakanlığımıza gerekenleri söyledim, yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda faydalarını göreceğiz.

"Yüzde 80'leri bulan dışa bağımlılığı yüzde 35'ler seviyesine düşürdük"

Tarih ibret almayanlar için tekerrür eder. Şayet geçmişte yaşadığımız acı hadiselerin tekrarlanmasını istemiyorsak yapmamız gerekenler bellidir. Türkiye savunma sanayi başta olmak üzere sadece kendisine yeterli olmakla kalmayıp dostlarının ithiyaçlarını da karşılayacak düzeye gelmek mecburiyetindedir. Attığımız adımlar sayesinde 2002'de yüzde 80'leri bulan dışa bağüımlılığı yüzde 35'ler seviyesine düşürdük. Savunma sanayi şirketleri yurtdışına hava savunma, roket sistemleri, sahil gemileri, haberleşme komuta kontrol sistemleri ve yazılımlar ihraç ediyor. Pakistan'la Nilgen gemilerimizle alakalı 1,5 milyar dolarlık anlaşma yaptık. Dün de Ukrayna'ya 6 adet İHA satışı anlaşması yaptık.

"Sadece kamu ve devletin başarısı değil"

Savunmada aldığımız bu mesafe sadece kamu ve devletin başarısı değildir. Özel sektör firmalarımız da ciddi çaba göstermiştir. Zaten savunma sanayi alanında günümüzde yalnızca kamu kaynaklarıyla başarı sağlamak mümkün değil. Gelişmiş ülkelere bakınca, hiçbir ülke yüzde yüz üretimi kendi ülkesinde yapmaz, yapılması da mantıklı değil gerçeğini görüyoruz. Birçok parçası başka ülkelerden tedarik ediliyor. F-35 denilen uçağın bazı parçalarını da Türkiye olarak biz onlara gönderiyoruz. Savunma sanayi alanında devletler ihtiyaç belirleyici özel sektörde icracı olarak yer alıyor. Özel firmalarla kamu kurumları ihtiyaca göre farklı işbirliği modelleri geliştirebiliyor. Başarı kamu ile özel sektörün dinamiznini birleştirince ortaya çıkıyor.

"Savunma sanayini yabancıya mahkum edenler şimdi bizim politikamızı eleştiriyorlar"

Türkiye olarak bu noktada çalışıyoruz. Yeni yatırımlar için firmaları teşvik ederken, diğer taraftan kamu işbirliğini geliştirmeye çalışıyoruz. Özellikle anlatmak istiyorum, Sakarya'daki birinci ana bakım fabrikasına ilişkin çalışma bunlardan biridir. 19 Aralık'taki kararımızın ardından bazı kesimler bu konuyu istismara başladı. Türk sanayinin temellerini atan vatan millet aşıklarının projelerini sabote edenler şimdi aynı tavrı bizim çalışmalarımıza karşı sergiliyorlar. Ülkemizin savunma sanayini on yıllarca yabancıya mahkum edenler şimdi çıkmış utanmadan bizim politikamızı eleştiriyorlar. Bu provokasyonun başını da ana muhalefet CHP çekiyor.

"Kimsenin CHP yalanlarına itibar etmediğini biliyorum"

Terör örgütleriyle ilişki geliştiren, aynı kaynaklardan beslenen CHP'den böyle bir konuda yerli ve milli bir tavır beklemiyoruz. Zira 16 yıllık iktidarımız döneminde onlardan böyle bir şey görmedik. Sonra da göreceğimizi sanmıyoruz çünkü tarihleri boyunca böyle bir şey olmadı. En büyük siyasi başarısı teröristlerin siyasi aracını meclise taşımak olan bir parti böyle bir şey gösteremez. Ben şahsen tank fabrikasında çalışan kardeşlerim başta olmak üzere, kimsenin CHP yalanlarına itibar etmediğini biliyorum. Birkaç hususun altını çizmekte fayda var. Öncelikle fabrikanın satılması yalanını ortaya atarak, böyle bir şey olmadığı halde, buna inananlara üzülüyorum, kusura bakmasınlar Tayyip Erdoğan bugüne kadar böyle bir yola tenessül etmemiştir, asla da etmez.

"CHP zihniyeti neyin satılacağını, neyin işletmeye açılacağını anlamaz"

Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. CHP zihniyeti neyin satılacağını, neyin işletmeye açılacağını anlamaz. Biz SEKA kağıt fabrikasını özelleştirdik. Özelliştirdiğimiz zaman genel başkanları geldi eylem yaptılar. Dedim ki yanlış yapıyorsunuz. Biz burayı özelleştiriyoruz ve burası yakın bir zamanda hem müze olacak, buradaki çalışanları da biz kamuda istihdam edeceğiz. Geride kalan tüm alanlar halka açılacak. Ve biz çalışanları Kocaeli Belediyesi'nde istihdam ettik. Geri kalan yerleri de Millet Bahçesi haline getiriyoruz. Mevcut personelin tasfiyesi asla söz konusu değildir.

"Burada yapılan iş özelleştirme de değildir"

Kısa bir süre önce Milli Savunma Bakanım arkadaşlarıyla oraya giderek onlara çeşitli açıklamalarda bulundular. Burada çalışan kardeşlerimizin özlük haklarında herhangi bir eksilme olmayacaktır. Yani şu anda bu yatırımı yapan bu BMC neden bu yatırımı yapıyor? Arifiyenin işletmesini alan güçlü bir firmadır BMC. Şimdi orada yeni yeni teknolojik yeni ürünler, yatırımlar yapılacak. 40-50 milyon doları bulacak bu yatırımlar. Bu tür yatırımları yapıp çok daha iyi hale getirecek bir firmaya karşı daha adım atılmadan bu tür gösterilere girmek çok yanlıştır. Burada yapılan iş özelleştirme de değildir. İşletme hakkının belli şartlar, süreler ve kısıtlamalar dahilinde BMC'ye devredilmesidir. İşletmeyi devralacak firma mevcudu korumakla kalmayacak yeni yatırımlarla fabrikayı güçlendirecektir. İnşallah bu süre sonunda sadece işçilerimiz değil, TSK ve milletimiz karlı çıkacaktır. Kaybedenler ise iftira siyaseti yapan kifayetsizler olacaktır.

 

 

"10 bine varan bir istihdam sağlayacak"

Son 16 yılda hemen her alanda tarihi başarılara imza atan ülkemiz, kutlu yolculuğunu sürdürmekte kararlıdır. Ülkemizin en prestijli markalarının desteğiyle bu hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum. Ürettiği araçlarla Türkiye'nin son yarım asrına damga vuran BMC başarılarıyla ileriki dönemde de adından söz ettirecektir inşallah. Sözlerime son verirken bir kez daha temelini attığımız BMC Teknoloji Üssü'nün Sakarya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Burası tümüyle bittiğinde 10 bine varan bir istihdam sağlayacak. Böyle bir adım atan markanın orada kalkıp da işçilerinin önünü kesmesi mümkün değildir."
Kaynak: THM

Editör: WWW.WORKNETHABER.COM

Bu haber 97 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
  YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
 • 'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
  'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
 • Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
  Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
 • Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
  Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
 • 'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
  'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
 • Beren Saat'ten gizemli paylaşım
  Beren Saat'ten gizemli paylaşım
 1. YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
 2. 'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
 3. Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
 4. Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
 5. 'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
 6. Beren Saat'ten gizemli paylaşım
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 26.06.2019 GÜNÜN ÖZETİ
  26.06.2019 GÜNÜN ÖZETİ
 • Kalaşnikof, AK-12 tüfeğinin sivil versiyonu TR3'ü tanıttı
  Kalaşnikof, AK-12 tüfeğinin sivil versiyonu TR3'ü tanıttı
 • Yılanların tehlikeli 'aşk' dansı
  resim yok
 • İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
  İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
 • NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
  NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
 • Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
  Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
 1. 26.06.2019 GÜNÜN ÖZETİ
 2. Kalaşnikof, AK-12 tüfeğinin sivil versiyonu TR3'ü tanıttı
 3. Yılanların tehlikeli 'aşk' dansı
 4. İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
 5. NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
 6. Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
VİDEO GALERİ
YUKARI