Bugun...İbrahim Kalın ile görüşen Bolton'ın beden dili ne anlatıyor?

Tarih: 10-01-2019 00:38:28 + -


Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'un Ankara ziyareti kapsamında İbrahim Kalın gerçekleştirdiği görüşmenin fotoğrafları gündeme damga vurdu. Gazeteci Hakkı Öcal, John Bolton ve İbrahim Kalın'ın fotoğraflara yansıyan beden dilini yorumladı.


İbrahim Kalın ile görüşen Bolton'ın beden dili ne anlatıyor?

İbrahim Kalın ile görüşen Bolton'ın beden dili ne anlatıyor?

THMDE YER ALAN HABERE GÖRE,Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesinde İsrail’e giden ve burada İsrail Başbakanı Netanyahu ile gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, skandal ifadeler kullanarak Türkiye’nin tepkilerini üzerine çekmişti.

Bolton İsrail'de gazetecilere, Trump'ın ABD askerlerini Suriye'den çekmek için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Kürtleri koruyan bir taahhüt istediğini söyledi. Bolton ayrıca bu taahhüdün ABD birliklerinin çekilmesi için ön koşullardan biri olduğunu da belirtti.

Başkan Erdoğan sert sözlerle yüklendi

Bolton’ın skandal açıklamaları Türkiye’de büyük bir tepki ile karşılandı. Başkan Erdoğan, Bolton’un Türkiye’ye geldiği saatlere denk gelen AK Parti Grup Toplantısındaki konuşmasında Bolton’a sert sözlerle yüklendi. Başkan Erdoğan, "Suriye'de, Türkiye'nin Kürtleri hedef aldığı yalanı en alçak, onursuz, en çirkin, en bayağı iftiradır. Bolton'un İsrail'den verdiği mesajı kabullenmemiz mümkün değildir" açıklamasında bulundu.

 

 

Başkan Erdoğan ile randevu talebi reddedildi

Ankara’daki ziyaretleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşen Bolton’un Başkan Erdoğan ile görüşme teklifi kabul edilmemiş, Bolton Türkiye’den boynu bükük ayrılmıştı. Başkan Erdoğan ise Bolton ile görüşmeme sebebini “Onun muhatabı İbrahim Kalın’dır. Görüşmemize gerek yok” sözleri ile ifade etmişti.

İbrahim Kalın ile Bolton’un görüşmesi esnasında medyaya yansıyan fotoğraflar gündeme damgasını vurdu ve sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı. John Bolton ile İbrahim Kalın’ın görüşmesi sırasında çekilen fotoğrafları ve iki diplomatın beden dilinin verdiği mesajları Gazeteci Hakkı Öcal, THM Haber’e değerlendirdi.

"Bolton, Türkleri kızdırdığının farkında"

Beden dilinin uluslararası ilişkilerde çok önemli olduğunu ifade eden Hakkı Öcal, Bolton’un İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada kullandığı skandal ifadeleri hatırlattı. Öcal, “Bolton belli ki kendisine söylenen lafların tesirinde kalmış, mahcup. Fotoğrafı okuduğumuzda Bolton mahcup ve “Ben ne halt ettim” tavrında. Bir taraftan da korkuyor çünkü Bolton’un İsrail’deyken verdiği o aptal demecin ardından Başkan Trump bir açıklama yaptı ve “Planlarımda değişiklik yok, söylediğim şey uygulanacak” dedi. Bu da Bolton’u bir hayli etkilemiş görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hakkı Öcal, “Bolton, İsrail’de verdiği demecin Türkleri kızdırdığının farkında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini kabul etmediği kendisine söylenmiş belli ki. Her ne kadar Sayın Kalın, “Randevu kesinleşmiş değildi” dese de, bu diplomatik dildir. Diplomatik dilin ötesinde toplantıda, “Benimle görüşeceksiniz” demiş Sayın Kalın, o anlaşılıyor” dedi.

İbrahim Kalın’ın yanında bakanların yardımcılarının, MİT Müsteşarı’nın yardımcısının olduğuna dikkat çeken Öcal, “Yani ABD Başkanı’nın bir yardımcısına, “Biz de Cumhurbaşkanı’nın yardımcılarıyla muhatap oluruz” demişler ve Sayın Cumhurbaşkanı da randevu vermemiş” ifadelerini kullandı.

"Suç işlemiş bir insan gibi duruyor"

Bolton’un fotoğrafta suçlu bir çocuk gibi durduğunu ifade eden Hakkı Öcal, “Suç işlemiş bir insan gibi duruyor fotoğrafta Bolton. Sayın Kalın da bir milletin haysiyetini, sadece Türklerin değil, Kürtlerin haysiyetini savunan bir insan haklılığıyla konuşuyor. Eli cebinde, bir eliyle ders verir gibi parmağını tutmuş, başka bir karede iki elini birden açmış. Yani her şey ortada havasında. Beden diline bakarsak orada haklı olan, “Ben haklıyım, sen yanlışsın” diyen, tabi diplomaside böyle bir şey olmaz ama halk arasındaki tabirle ‘azarlayan’ Sayın Kalın ve ‘azarlanan’ Bolton” değerlendirmesinde bulundu.

"Bolton 'Ben ne halt ettim' havasında"

Hakkı Öcal, “Bolton, Türkiye’de azarlanmış olması sebebiyle mi suçlu duruyor yoksa kendi ülkesinde başkanın rayına sokmaya çalıştığı Türk-Amerikan ilişkilerine tekrar zarar vermiş olduğu için mi öyle suçlu duruyor, onu bilemiyorum ama her halükarda Bolton, “Bir halt ettim, ben ne yaptım” havasında. Birçok yorum yapıldı fotoğrafla alakalı. Fotoğraf dünden beri sosyal medyada en çok üstüne söz yazılan, resim altı yazılan resim oldu” diye konuştu.

"Bolton, 'neocon' olduğunu açıkça ilan eden bir adam"

ABD’nin Türkiye’yi bir şekilde gözden çıkartmış vaziyette olduğunu ifade eden Öcal, “ABD’deki neoconlar Irak’ta ve Suriye’de bir “Kürt devleti” kurdurma planından vazgeçmiş değiller. Dünyada hiçbir neoconun kendisine “ben neoconum” demediği halde Bolton kendisine, “ben neoconum” diyen adam. Belki de bunu söyleyebilen tek kişi. Bu adam Irak’ın bölünmesi için, Afganistan’ın bölünmesi için şimdi de Suriye’nin bölünmesi için konuşmalar ve planlar yapmış televizyonda. Redstone denen düşünce kuruluşunda raporlar yazmış bir adam” dedi.

"Dünyanın en büyük Yahudi devleti"

Hakkı Öcal, Trump'ın özellikle dış politikayı neoconlara bırakmak zorunda kaldığını çünkü kendisini 'ipten kurtarmaya' çalıştığını ifade ederek "Trump yemin ettiği gün FBI’da soruşturma açıldı Rusya ile işbirliği yaparak başkan seçildiği iddaları üzerine. Seçildiği günden beri Trump’ı yemeye çalışan bir derin Amerika var ve bu derin Amerika bir şekilde İran’la İsrail arasına bir Kürt devleti kurmak, bir tampon sokmak planından vazgeçmiş değil” ifadelerini kullandı.

ABD ile ilişkilerin zaten rayından çıkmış olduğunu, Başkan Erdoğan’ın rayına sokmak için elinden geleni yaptığını ifade eden Hakkı Öcal, “Trump da belli ki Sayın Erdoğan ile aynı niyette ama arada bu Neoconlar var. Derin Amerika var, İsrail var. ABD dediğimiz zaman dünyanın en büyük Yahudi devletini düşünmek zorundayız. Yani her şeyleri İsrail’e ayarlanmış vaziyette. Türkiye hiç hesaba gelmiyor bile” değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak: THM

Editör: WWW.WORKNETHABER.COM

Bu haber 94 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
  YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
 • 'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
  'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
 • Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
  Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
 • Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
  Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
 • 'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
  'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
 • Beren Saat'ten gizemli paylaşım
  Beren Saat'ten gizemli paylaşım
 1. YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
 2. 'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
 3. Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
 4. Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
 5. 'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
 6. Beren Saat'ten gizemli paylaşım
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 26.06.2019 GÜNÜN ÖZETİ
  26.06.2019 GÜNÜN ÖZETİ
 • Kalaşnikof, AK-12 tüfeğinin sivil versiyonu TR3'ü tanıttı
  Kalaşnikof, AK-12 tüfeğinin sivil versiyonu TR3'ü tanıttı
 • Yılanların tehlikeli 'aşk' dansı
  resim yok
 • İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
  İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
 • NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
  NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
 • Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
  Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
 1. 26.06.2019 GÜNÜN ÖZETİ
 2. Kalaşnikof, AK-12 tüfeğinin sivil versiyonu TR3'ü tanıttı
 3. Yılanların tehlikeli 'aşk' dansı
 4. İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
 5. NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
 6. Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
VİDEO GALERİ
YUKARI