Bugun...İmkansızlıklar İçinde Çıkagelen Başarı Öyküleriyle TEOG Birincisi İki Genç Kız

Tarih: 11-05-2017 03:13:13 + -


Biri tek odalı evde 10 kişilik ailesiyle yaşıyor, biri ev işi yapıp hayvanlara bakıyor. Ancak tek ortak yanları imkansızlık dolu hayatları değil. Zeynep Dinçer ve Sibel Balkaya, TEOG sınavında birinciliği paylaşan iki genç kız...


İmkansızlıklar İçinde Çıkagelen Başarı Öyküleriyle TEOG Birincisi İki Genç Kız

Biri tek odalı evde 10 kişilik ailesiyle yaşıyor, biri ev işi yapıp hayvanlara bakıyor. Ancak tek ortak yanları imkansızlık dolu hayatları değil. Zeynep Dinçer ve Sibel Balkaya, TEOG sınavında birinciliği paylaşan iki genç kız...

Güzel hikayeler her zaman büyük şehirlerde, korunaklı sitelerde bulunmaz aslında. Başarı da önüne tüm imkanlar sunulan insanların tekelinde değildir. Hatta tüm imkanlar sunulduysa önünüze, başarı çok da bir şey ifade etmez. Mühim olan toprağın içinden, günlerce hatta aylarca kazarak çıkartmaktır altının en değerlisini. Bunu kanıtlayan, harika bir olayla karşılaştık geçtiğimiz günlerde. Yine imkansızlıklar içinde öğrenciler, gözlerimizi gururla ışıldattı, onlara neden daha iyi bir hayat veremediğimizi sorgulattı... Zeynep Dinçer ve Sibel Balkaya, Muş'un Hasköy ilçesinde hayat tüm imkansızlıklar içerisinde tutunmaya çalışan iki genç kızken, ortaöğretime geçiş sınavı TEOG'ta Türkiye birinciliğini paylaştı... Üstelik tek işleri öğrencilik de değil. Gözleriniz gururla dolmaya hazırsa başlıyoruz.

 

tek-goz-odadan-hayvan-bakiciligindan-teog-birinciligine-05052017-164205

 

Gökyazı Ortaokulunda eğitim gören Zeynep Dinçer ve Sibel Balkaya, oldukça zor şartlar içinde başardı bu müthiş işi. Zeynep Dinçer, tek odalı evde, 10 kişilik ailesiyle yaşarken hazırlandı büyük sınava. Sibel Balkaya ise öğrenciliğin ağır yükü yetmezmiş gibi, ev işleri yapıyor ve bir yandan da hayvanlara bakıyordu.

Okul Müdürü Volkan Yazıcı, gururla bahsederken öğrencilerinden, aslında göz kaçırdığımız, konuşmayı pek de sevmediğimiz gerçekleri tekrar hatırlatıyor bize: "Kırsal kesimde öğrencilerimiz daha zor şartlarda eğitim görmektedir. Bunların yanında hem evde ailelerine yardım etmeleri, kırsal kesimde bilindiği üzere hayvanlara bakma konusunda ailelerine yardım etmeleriyle birlikte üstün başarı sağlamaları gerçekten bizi çok mutlu etti ve gurur duyduk öğrencilerimizle."

 

7ZZ_5-egt-tek-goz-odadan-teog-birinciligine-toplu

 

Zeynep Dinçer'in babası Halep Dinçer, 10 çocuğunun olduğunu söylüyor ve 4 çocuğunun daha eğitime devam ettiğini de heyecanla ekliyor. Zeynep Dinçer çoktan birçok şeyi aşmış gibi. Gözlerinde büyük hayallerini görmek mümkün. "Benim tek bir hedefim vardı ve ona ulaşmak için elimden gelen her şeyi yaptım. Ağabeylerimi, ablalarımı örnek aldım onlardan da okuyan var ve rahat bir hayat yaşamak için çok çalıştım ve bunun sonucunu da aldım. Çok mutluyum. Öğretmenlerime de, müdürüme de çok teşekkür ederim, bana destek oldukları için." diyor.

 

D5F_5-egt-tek-goz-odadan-teog-birinciligine-camasir

 

Sibel Balkaya ise hırsını ifade ediyor. Kolay değil ya, 8 yıldır hazırlanıyor bu sınava. Her gün hem ailesine yardım edip hem de okula devam ediyor. Zeynep de Sibel de doktor olmak istiyor. "Çok çalıştım," diyor Sibel ve "Hem annemler burada olmadığında bütün işler bana kaldı, hem okula devam ettim." dedikten sonra anlatıyor her şeyi: "Ablam ve ağabeyimi örnek aldım. Onlar da böyle başarılılardı ve tıpkı benim gibi çalışıyorlardı.

Aklımızda Sibel'in küçük omuzlarına yüklenmiş yükle birlikte söylediği o harika cümle kaldı: "Hiçbir şey başarıya engel değildir." Gencecik, hayatın zorlukları yüzünden bir şekilde büyüyüp yetişkin olmak zorunda kalmış iki genç kız, Muş'u ve Türkiye'yi el ele başarılarına şahit etti, kendileri gibi imkansızlıklar içinde çırpınan ve başarılı olmaya çalışan gençlerin sesinin duyulmasını sağladılar. Üstelik İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, Zeynep ve Sibel'in yalnız olmadığını da söylüyor. Aynı ilçeden 6 tane öğrenci, TEOG sınavında tüm sorulara doğru cevap vermiş ve bunlardan dördü kız öğrenci... Kız çocuklarını okutmak istemeyen, hala neden böyle düşündüğünü bile açıklayamayan anne babalara da bir ders bu. Zeynep, Sibel ve kendileri gibi onlarca genç, bize başarının hem tesadüf olmadığını, hem de ancak çabalanarak elde edileceğini gösterecek.

 
Kaynak: WWW.MYNET.COM

Editör: WWW.WORKNETHABER.COM

Bu haber 403 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
  Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
 • Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
  Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
 • Siyasetçilerin eski halleri
  Siyasetçilerin eski halleri
 • İşte Süper Lig'in en değerli 20 futbolcusu
  İşte Süper Lig'in en değerli 20 futbolcusu
 • Vali, düzgün döşenmeyen fayansları çekiçle kırdı
  Vali, düzgün döşenmeyen fayansları çekiçle kırdı
 • Çin'den Rusya ve Türkiye kararı!
  Çin'den Rusya ve Türkiye kararı!
 1. Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
 2. Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
 3. Siyasetçilerin eski halleri
 4. İşte Süper Lig'in en değerli 20 futbolcusu
 5. Vali, düzgün döşenmeyen fayansları çekiçle kırdı
 6. Çin'den Rusya ve Türkiye kararı!
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gökdelende kıran kırana dikey yarış
  Gökdelende kıran kırana dikey yarış
 • Şili'de geleneksel zombi yürüyüşü
  Şili'de geleneksel zombi yürüyüşü
 • Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor
   Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor
 • Avustralya'da köpek balığı ağına takılan balina yavrusu kurtarıldı
  Avustralya'da köpek balığı ağına takılan balina yavrusu kurtarıldı
 • Şili'de polisler suçla mücadele kapsamında köpek yavrularını eğitiyor
  Şili'de polisler suçla mücadele kapsamında köpek yavrularını eğitiyor
 • ABD’yi vuran Michael Kasırgası Florida'yı yerle bir etti
  ABD’yi vuran Michael Kasırgası Florida'yı yerle bir etti
 1. Gökdelende kıran kırana dikey yarış
 2. Şili'de geleneksel zombi yürüyüşü
 3. Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor
 4. Avustralya'da köpek balığı ağına takılan balina yavrusu kurtarıldı
 5. Şili'de polisler suçla mücadele kapsamında köpek yavrularını eğitiyor
 6. ABD’yi vuran Michael Kasırgası Florida'yı yerle bir etti
VİDEO GALERİ
YUKARI