Bugun...McGregor’u deviren Nurmagomedov memleketi Dağıstan’da kahraman gibi karşılandı

Tarih: 10-10-2018 01:53:49 + -


Karma dövüş sanatları (MMA) hafif sıklet unvan maçında İrlandalı Conor McGregor'u yenerek şampiyonluk kemerini koruyan Khabib Nurmagomedov memleketi Dağıstan’da kahraman gibi karşılandı.


McGregor’u deviren Nurmagomedov memleketi Dağıstan’da kahraman gibi karşılandı

EURONEWS DE YER ALAN HABERE GÖRE,Karma dövüş sanatları (MMA) hafif sıklet unvan maçında İrlandalı Conor McGregor'u yenerek şampiyonluk kemerini koruyan Khabib Nurmagomedov memleketi Dağıstan’da kahraman gibi karşılandı.

Dağıstan'ın Kaspiysk kentinde en az 10 bin kişi, Khabib'i tebrik etmek için Anzhi Arena stadyumunda toplandı.

Altın kemeriyle coşkulu kalabalığın karşısına çıkan Khabib, "Beni destekleyen kardeşlerime teşekkür ediyorum" dedi.

Reuters/ SAID TSARNAYEV

McGregor ile Nurmagomedov arasındaki mücadelenin bitmesiyle iki dövüşçü ve antrenörler arasında arbede yaşanmıştı. Olaylara salonda bulunan güvenlik görevlileri ve Las Vegas polisi müdahale etti. Dağıstanlı dövüşçünün ekibinden üç kişi, polis tarafından gözaltına alındı.

Karşılaşmayı kazandıktan sonra ringin dışına fırlayarak olaylara karışan Nurmagomedov'un kemerinin geri alınması gündeme geldi.

"Dinime hakaret etti"

Karşılaşmanın ardından salonda çıkan olaylar ilgili Nurmagomedov, "Bana terörist dediler. Conor McGregor dinime, ülkeme, babama hakaret etti. Kimse, bir diğerinin dinine, ülkesine hakaret edemez" diye konuştu.

Karma dövüş sanatlarının ilk Müslüman şampiyonu olma unvanına sahip 30 yaşındaki Avar Türkü Nurmagomedov'un galibiyeti, karşılaşma öncesi ve sonrası yaptığı açıklamalar, Müslümanlar arasında Muhammed Ali etkisi oluşturdu.

Ayıyla güreşerek antrenman yaptı

Khabib Nurmagomedov, 1988'de Rusya'nın Dağıstan Cumhuriyeti'nde dünyaya geldi.

Eski bir sporcu olan babası sayesinde küçük yaşlarda güreşle tanışarak spora başlayan Khabib, ayrıca judo ve sambo branşlarında eğitim aldı.

Dokuz yaşındayken antrenmanlarını ayıyla güreşerek yapan Nurmagomedov'un bu görüntüleri sosyal medyada gündem haline geldi.

Khabib ilk profesyonel MMA müsabakasına Eylül 2008'de çıktı ve bir ayda dört galibiyet alarak kariyerine hızlı bir giriş yaptı.

Karma dövüş sanatlarında (MMA) şampiyonluğu olan Khabib çıktığı 27 karşılamada hiç yenilgisi yok.

Galatasaray taraftarı

Türkiye'de fenomen haline gelen Nurmagomedov sosyal medyada birçok defa sarı-kırmızılı forma ile resimleri paylaşıldı.