Bugun...Mehmet Ali Kulat: Eskişehir AK Parti’ye Adana CHP’ye geçebilir

Tarih: 11-02-2019 22:30:59 + -


Partilerin aday belirleme sürecinin tamamlamasıyla seçim yarışı kızışmaya başladı. İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanı sıra diğer büyükşehirlerdeki son durumu Araştırmacı Mehmet Ali Kulat THM Haber'e değerlendirdi. Kulat, Eskişehir, Balıkesir ve Adana'ya dikkat çekti.


Mehmet Ali Kulat: Eskişehir AK Parti’ye Adana CHP’ye geçebilir

Mehmet Ali Kulat: Eskişehir AK Parti’ye Adana CHP’ye geçebilir

THMDE YER ALAN HABERE GÖRE,Yerel seçimlere 50 günden az bir süre kala miting meydanları ısınmaya başladı. Partiler aday belirleme sürecini tamamlayarak, sahaya indi. İstanbul’da AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım’ın, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na göre oldukça avantajlı olduğu düşünülüyor. Ankara’da Mehmet Özhaseki ile Mansur Yavaş arasındaki yarışın oldukça çekişmeli geçmesi beklenirken İzmir’de ise CHP’nin adayı Tunç Soyer babasından dolayı tartışmaların odağında yer alıyor. Diğer büyükşehirlerde de sürpriz değişiklikler olabileceği konuşuluyor.

Türkiye’nin yavaş yavaş seçim havasına girdiği şu günlerde adayların son durumunu Araştırmacı Mehmet Ali Kulat THM Haber’e değerlendirdi. Kulat, özellikle Eskişehir, Balıkesir ve Adana’da belediyelerin el değiştirebileceğini belirtti.

“Binali Yıldırım yarışa 12 puan önde başladı”

İstanbul’da Binali Yıldırım’ın sahaya henüz çok çıkmış gibi görünmediğini söyleyen Kulat, “Binali Yıldırım hem partinin oyu hem de kendisinin kredisi itibariyle 12 puan önde başlamıştı yarışa. Şuanda Ekrem İmamoğlu sahada daha çok çalışıyor gözüküyor. Önümüzdeki günlerde bu durum değişecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan da her seçimde olduğu gibi İstanbul’a çok önem veriyor.” dedi.

“Ankara’da AK Parti 3 koldan çalışıyor”

Kulat, Ankara’daki duruma Başkan Erdoğan’ın el attığını belirterek “Ankara’dan gelen haberler Cumhurbaşkanı’nın Ankara’ya yönelmesine neden oldu. Anketlerde Mansur Yavaş’ın birkaç puan önde olduğu bilgisi yansıyınca Cumhurbaşkanı yoğun bir açılış programı yaptı. Arkasını da getirecek, ilçe ilçe Ankara’yı tarayacak görünüyor. Ankara için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da ayrı bir çalışmayla sahada. Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özhaseki de ağırlık olarak televizyon programlarıyla yürütüyor çalışmalarını. AK parti 3 koldan Ankara’da çalışma yapıyor.” ifadelerini kullandı.

“Yenimahalle en çok uğraşılan yerlerden biri”

Ankara’da özellikle Yenimahalle adayı Veysel Tiryaki’nin çok ciddi kabul gördüğünü vurgulayan Kulat, “Yenimahalle hem Cumhurbaşkanı’nın oy kullandığı yer hem de CHP ile oy geçirgenliğinin olduğu bir yer. Geçmiş dönemlerde AK Parti burayı kazanmış, son dönemde ise CHP’li Belediye Başkanı Fethi Yaşar var. Dolayısıyla AK Parti en iyi belediye başkanlarından birisi olan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’yi Yenimahalle adayı yaptı. Çok yoğun uğraşılan yerlerden bir tanesi burası.

Bunun dışında MHP’li seçmenin hala önemli oranda Mansur Yavaş’a destek verdiği görülüyor. Önümüzdeki günlerde başta Devlet Bahçeli olmak üzere MHP’nin üst kurmayları da Cumhur İttifakı’nın gereği olarak sahaya inecekler diye düşünülüyor.” diye konuştu.

“İYİ Parti'li seçmen Tunç Soyer’e tepkili”

İzmir’de CHP’nin Tunç Soyer tercihine değinen Kulat, “CHP’nin bariz bir üstünlüğü söz konusu ancak özellikle İYİ Parti’li seçmen Tunç Soyer ismine tepki gösteriyor. O tabanın yüzde 70’i büyükşehirde Tunç  Soyer’e oy vermez gibi gözüküyor. Onlar da özellikle bu taban hitap edecek bir takım çıkışlar yapmaya çalışıyorlar.” dedi.

“Önceki seçimlerde verilen müjdeler beklentileri artırdı”

Kulat, önceki seçimlerde verilen vaatlere dikkat çekerek, “Kamuoyu araştırmalarında özellikle EYT gibi toplumsal karşılığı yüksek olan alanlardaki beklentiler arttı. Son seçimlerde hep müjdeler verilmesinden dolayı kitlesel karşılığı olanların beklentileri oluştu. Bunlar da AK Parti aleyhine bir durum oluşturuyor çünkü iktidardaki AK Parti olduğu için diğer partilerin böyle bir durumları yok.” yorumunu yaptı.

“Eskişehir AK Parti’ye, Adana CHP’ye geçebilir”

Kulat son olarak “Yaptığımız son anketlerde Eskişehir’in AK Parti’ye, Balıkesir’in İYİ Parti’ye, Adana’nın CHP’ye geçebileceğini gördük. Geçebilir diyorum çünkü daha çok erken. Şu anda CHP’nin adayı Zeydan Karalar ciddi şekilde çalışıyor ve bu da yansıyor. Bu durumu değiştirecek parametreler var. Devlet Bahçeli o bölgede bir çalışma yaptı ama MHP’nin oy tabanı zaten düşüktü. Cumhur İttifakı’nın vereceği desteği görmek önemli orada.

Mersin’de seçim 3-4 parti arasında bıçak sırtı gidiyor. Antalya’da da durum aynı. CHP’nin adayı yoğun bir çalışma yapıyor.

Eskişehir bu sefer AK Parti’ye geçecek gibi gözüküyor. Bu gerçekleşirse seçim gecesinin en çok konuşulan konular arasında yer alır.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: THM

Editör: WWW.WORKNETHABER.COM

Bu haber 193 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
  'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
 • Beren Saat'ten gizemli paylaşım
  Beren Saat'ten gizemli paylaşım
 • Emekliye zam müjdesi 2019! Milyonlar bu haberi bekliyordu
  Emekliye zam müjdesi 2019! Milyonlar bu haberi bekliyordu
 • Cem Yılmaz, muhtar adayına verdiği cevapla olay yarattı!
  Cem Yılmaz, muhtar adayına verdiği cevapla olay yarattı!
 • Galatasaray'da 8 futbolcu gidiyor
  Galatasaray'da 8 futbolcu gidiyor
 • Barcelona'dan ikinci Arda harekatı
  Barcelona'dan ikinci Arda harekatı
 1. 'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
 2. Beren Saat'ten gizemli paylaşım
 3. Emekliye zam müjdesi 2019! Milyonlar bu haberi bekliyordu
 4. Cem Yılmaz, muhtar adayına verdiği cevapla olay yarattı!
 5. Galatasaray'da 8 futbolcu gidiyor
 6. Barcelona'dan ikinci Arda harekatı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ekrem İmamoğlu'ndan Demirtaş'a övgü dolu sözler
  Ekrem İmamoğlu'ndan Demirtaş'a övgü dolu sözler
 • Yeni parti kuracağı konuşulan Ahmet Davutoğlu'ndan dikkat çeken ziyaret
  Yeni parti kuracağı konuşulan Ahmet Davutoğlu'ndan dikkat çeken ziyaret
 • 'Oğlumdan geriye kalan kapı çaldığında küçük bir gülümseme'
   'Oğlumdan geriye kalan kapı çaldığında küçük bir gülümseme'
 • 17.04.2019 GÜNÜN ÖZETİ
  17.04.2019 GÜNÜN ÖZETİ
 • Bakan Berat Albayrak ile Trump görüşmesinin perde arkası .
  Bakan Berat Albayrak ile Trump görüşmesinin perde arkası .
 • Büyükçekmece'deki seçim iptal edilecek mi?
  Büyükçekmece'deki seçim iptal edilecek mi?
 1. Ekrem İmamoğlu'ndan Demirtaş'a övgü dolu sözler
 2. Yeni parti kuracağı konuşulan Ahmet Davutoğlu'ndan dikkat çeken ziyaret
 3. 'Oğlumdan geriye kalan kapı çaldığında küçük bir gülümseme'
 4. 17.04.2019 GÜNÜN ÖZETİ
 5. Bakan Berat Albayrak ile Trump görüşmesinin perde arkası .
 6. Büyükçekmece'deki seçim iptal edilecek mi?
VİDEO GALERİ
YUKARI