Bugun...Nedim Şener: Necip Hablemitoğlu suikastı faili meçhul değil faili malum bir cinayet

Tarih: 18-12-2018 17:20:48 + -


FETÖ'nün devlet içindeki yapılanmasıyla ilgili yıllar önce kitap yazan Necip Hablemitoğlu, 16 yıl önce bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Cinayetin yıldönümünde THM Haber'e konuşan Gazeteci Nedim Şener, Hablemitoğlu'nun FETÖ tehlikesini ilk ve en iyi tahlil eden kişi olduğunu söyledi.


Nedim Şener: Necip Hablemitoğlu suikastı faili meçhul değil faili malum bir cinayet

Nedim Şener: Necip Hablemitoğlu suikastı faili meçhul değil faili malum bir cinayet

Araştırmacı-yazar Necip Hablemitoğlu, bundan tam 16 yıl önce 18 Aralık 2002’de Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu 48 yaşında hayatını kaybetti. Hablemitoğlu, o dönem dini faaliyetlerde bulunan bir cemaat olarak bilinen FETÖ’nün devlet içindeki yapılanmasını dile getiren ilk isimlerden biriydi. Faili meçhul bir suikasta kurban giden Hablemitoğlu’ndan geriye FETÖ’nün gerçek yüzünü ortaya koyduğu ‘Köstebek’ isimli kitabı kaldı.

“Devletimizin altının nasıl oyulduğuna ışık tutuyor”

Hablemitoğlu, suikasta kurban gittiğinde henüz basılmamış olan kitabının ön sözünde şu ifadelere yer vermişti: Köstebek adlı bu çalışma, içinde bulunduğumuz kapkara dönemde, devletimizin altının nasıl oyulduğunun, nasıl zaafa düşürüldüğünün binlerce örneğinden sadece birine ışık tutuyor: Türk Devleti'nin istihbarat birimlerine sızmış, kadrolaşmış fethullahçıları!.. Şeyhleri A.B.D.'de yaşayan, ancak kendi ülkesinde Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan; C.I.A., MI6 ve BND gibi yabancı ülke istihbarat örgütlerine taşeronluk yapan bir cemaate mensup müritlerin, asli görevi kendileri ile mücadele etmek olan istihbarat birimlerinde kadrolaşabileceğini, devletin gücünü, devleti savunanlara karşı kullanabilecek düzeye gelebileceklerini kim tahmin edebilir ki? “Köstebek”, bu ihanet öyküsünün adıdır…

FETÖ’nün yayın organı: “Yaptığı ölümcül hata, yüzüne okunduktan sonra vurulmuştur”

FETÖ’nün yayın organlarından Aksiyon Dergisi 2003 Nisan tarihli sayısında cinayetle ilgili ilginç ifadelerin kullanıldığı bir değerlendirme yer almıştı. İsimleri verilmeyen uzmanlara atfen yayımlanan değerlendirmede Hablemitoğlu’nun öldürülme şeklinin bir mesaj olduğu ifade edilmişti.

“Belki de suikastın sırrı, Hablemitoğlu’nun sol gözüne sıkılan kurşunda gizlidir. Çalışma ve konuşmalarıyla, bakmaması gereken bir yere bakmışsa, yönelmemesi gereken bir tarafa yönelmişse, bu kurşun bir mesajdır. O zaman suikastçıların onu ‘hain’ olarak değerlendirmedikleri anlaşılıyor. Eğer hain olduğunu düşünseler arkadan vururlardı. Ama önden, hem de gözüne vuruyorlar. Yaptığı ölümcül hata, yüzüne okunduktan sonra vurulmuştur.”

“Öldürülmese davalarda tanıklık yapacaktı”

Hablemitoğlu cinayeti aradan geçen 16 yıla rağmen henüz aydınlatılamadı. FETÖ’nün gerçek yüzünün 15 Temmuz’da herkes tarafından anlaşılmasının ardından Hablemitoğlu ve diğer faili meçhul cinayet dosyaları yeniden açıldı. Suikasta ilişkin soruşturmada ifade veren Necip Hablemitoğlu’nun eşi Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, eşinin öldürülmese, o dönem Gülen örgütüne ilişkin davalarda tanıklık yapacağını hatırlattı.

“FETÖ tehlikesini ilk ve en iyi tahlil eden kişiydi”

Hablemitoğlu suikastının yıl dönümünde konuya ilişkin THM Haber’e değerlendirmelerde bulunan Gazeteci Nedim Şener, Hablemitoğlu’nun FETÖ tehlikesini herkesten önce gördüğü için hedef alındığı vurguladı.

Şener şunları söyledi: “Necip Hablemitoğlu  FETÖ tehlikesini ilk ve en iyi tahlil eden kişiydi. Daha sonra ortaya çıktı ki Fethullah Gülen ile ilgili açılan davalarda tanık olarak dinlenmesi gündemdeymiş. Tabi FETÖ bunu öğreniyor. Hazırladığı kitaptan da haberdarlar. Hablemitoğlu daha kitabı basılmadan bir suikast sonucu öldürülüyor. O günlerde ortaya çıkmayan bağlantılar, ailesinde var olan şüpheler zaman içerisinde doğrulanıyor ve FETÖ ile bağlantılı kişilerin bu işin içinde olduğunu görüyoruz. Savcılık soruşturmasında buna ilişkin bağlantılar çıktı.”

“Cinayetle ilgili deliller FETÖ’cüler tarafından karartıldı”

Suikastın bütün detaylarıyla ortaya çıkmamasını 2002’den beri istihbaratta, poliste, yargıda FETÖ’nün etkili olmasına bağlayan Şener, “O dönemde toplanabilecek birçok delili onların kararttığı da zaman içinde ortaya çıkıyor. Çünkü suikastla ilgili o dönem hemen hemen hiçbir şey yapılmadı.

Süreç içinde hiçbir şey aydınlanmadı ve faili meçhul olarak kaldı. Oysa olay yerinden başlayarak bu olayın içinde oldukları yapılan soruşturmalarda ortaya çıkıyor.

Ben bunu Hrant Dink cinayetinde de görmüştüm. Bir olayla ilgili delili kim karartıyorsa fail de odur zaten. Dolayısıyla faili çok uzakta aramaya gerek yok gibi geliyor. Bilmiyorum geriye ne delil kaldı ama soruşturma ilerletilebilirse Hablemitoğlu suikastı da aydınlanır. Öldürülmesinin ana sebeplerinden biri FETÖ tehlikesini herkesten önce görmüş olması ve bu konuda akademik düzeyde de çalışmalar yapmasıydı” dedi.

“Faili meçhul değil faili malum bir cinayet”

Soruşturmanın geleceğine ilişkin de konuşan Şener, “Cinayetle ilgili ne delil kaldığını tam olarak bilmiyoruz ama soruşturmaya zaman içinde dahil olan isimler var. Belki kişiler itiraf ederse ve ilişkiler ortaya çıkarılabilirse aydınlanabilir. Hrant Dink cinayetinde bile üstünü örtenler şuanda süren yargılamalarda halen suçlarını ve bağlantılarını inkar ediyorlar. Dolayısıyla faili meçhul değil faili malum bir cinayetten bahsediyoruz aslında ama delillendirme noktasında bir sonuç alınamayabilir. Bunun sebebi de delillerin imha edilmiş, bulunmamış ve soruşturma dosyasının kapatılmış olmasından kaynaklı” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak: THM

Editör: WWW.WORKNETHABER.COM

Bu haber 895 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
  YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
 • 'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
  'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
 • Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
  Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
 • Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
  Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
 • 'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
  'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
 • Beren Saat'ten gizemli paylaşım
  Beren Saat'ten gizemli paylaşım
 1. YKS'ye geç kaldı! Sınava giriş belgesini yırttı!
 2. 'Sevgilimin evli olduğunu öğrendim'
 3. Fenerbahçe Divan Kurulu'nda ilginç olay! Başkan Ali Koç'a...
 4. Ajax, Türkiye'yi tehdit ediyor!
 5. 'Salako'nun 'Emine'si Meral Zeren son haliyle şaşırttı
 6. Beren Saat'ten gizemli paylaşım
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yılanların tehlikeli 'aşk' dansı
  resim yok
 • İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
  İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
 • NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
  NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
 • Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
  Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
 • Yıldırım: Ben yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparım
  Yıldırım: Ben yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparım
 • Otogar ve havalimanında seçim yoğunluğu
  Otogar ve havalimanında seçim yoğunluğu
 1. Yılanların tehlikeli 'aşk' dansı
 2. İşte o anlar: 'Binali Yıldırım kaybetti' deyip yayını TERK ETTİ
 3. NATO ve Kıbrıs Rum Kesimi ilişkileri!
 4. Binali Yıldırım: Aldığım en “havalı” teşekkür
 5. Yıldırım: Ben yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparım
 6. Otogar ve havalimanında seçim yoğunluğu
VİDEO GALERİ
YUKARI