Bugun...Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu: Yoruma kapalı laiklik tanımı yapılmalı

Tarih: 06-12-2018 17:17:42 + -


Danıştay üyesi, TSK'da başörtüsü serbestliğinin anayasada yer alan laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirterek düzenlemenin iptal edilmesi gerektiğini ifade etti. Üyenin skandal görüşü hakkında konuşan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu "Yoruma kapalı laiklik tanımı yapılmalı" dedi.


Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu: Yoruma kapalı laiklik tanımı yapılmalı

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu: Yoruma kapalı laiklik tanımı yapılmalı

THM DE YER ALAN HABERE GÖRE,Danıştay 2. Dairesi, TSK personeline başörtüsü serbestisi getiren düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması için açılan davada, yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Daire, iptal istemini daha sonra esastan görüşerek karara bağlayacak.

Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Danıştay 2. Dairesi, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Dairenin bir üyesi bu karara katılmadı. Muhalif üye, TSK'da başörtüsü serbestliğinin anayasada yer alan laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirterek düzenlemenin iptal edilmesi gerektiğini ifade etti. Kararı değerlendiren Tarihçi-Yazar Ebubekir Sofuoğlu "28 Şubat zihniyetinin hortlatılmaması için yoruma kapalı laiklik tanımı yapılmalı" dedi.

"Tek alternatife seçme denmez, o mecburiyettir"

Sofuoğlu, Danıştay kararının çok manidar bir güne denk geldiğini hatırlatarak şunları kaydetti: "5 Aralık'ta diğer adıyla 'Dünya Kadın Hakları Günü'nde, CHP'liler 'Türk kadınına seçme seçilme hakkını verdik' diyerek beyanlarda bulundu. Dikkat ederseniz; Danıştay'ın başörtüsü kararı, bu günden bir gün sonra geldi. Bu çok manidar. Sürekli şöyle söyleniyor 'Türk kadınına seçme seçilme hakkını, filanca ülkelerden seneler önce verdik' diye ama burada nasıl bir hak verildiği son derece tuhaf, çelişkili. Seçme en azından iki alternatif arasında olur. Tek alternatife seçme denmez, o mecburiyettir. 27 yıl tek başına siyasi hayatınızı sürdüreceksiniz, başka bir parti yok, başka bir aday yok hatta bağımsız bir aday da yok. İlçe seçim kurulu, il seçim kurulu, yüksek seçim kurulu, seçimde yargı denetimi yok, bağımsız birisinin çıkması mümkün değil, milletvekili ya da belediye başkan adayı olarak… Bu şartlar altında hangi seçim hakkından bahsediyorsunuz? Halk oyunu kullanacak fakat karşısında başka aday yok ki. Buna nasıl seçme, seçilme hakkı denilebilir? İşte CHP'nin verdiği hak böyledir. Bir yanda CHP'nin kadınlara yönelik tutumu bir yanda ise Danıştay üyesinin laiklikle ilgili beyanı. İkisi de örtüşmüştür. Kadına hiçbir şey vermediklerini, Danıştay üyesinin görüşüyle bir kez daha gösterdiler."

"Danıştay üyesi beyanıyla yorum yapmıştır"

Danıştay üyesinin yorum yaptığını belirten Sofuoğlu "Kamu beyanında bulunarak kadının başörtüsünün, laikliğe aykırı olduğu yorumu yapılmıştır. Muhalif üyenin burada yorumu vardır. Kadının başörtü örtmesi, laikliğe nasıl bir zarar verebilir ki? Bir örtüyü; kolunuza, ayak bileklerinize sarınca sorun yok. Ama aynı örtüyü başınıza sarınca laikliğe aykırı oluyor. Dini amaçlarla mı taktınız, şu amaçlarla mı, bu amaçlarla mı? Başa takılsa dini amaçlarla takıldığına hükmediyorlar. Burada, çok açık bir fiili uygulama var. O zaman artık şunun çok net anlaşılması gerekir ki; artık bu tür kişilerin insafına bırakmayacak şekilde, çok net bir anayasa maddesi ortaya konulmalı. Laikliğin savcılara, hakimlere, öğretim üyelerine ya da sıradan insanlara göre tanımı olmamalı. Laiklik; çok net, keskin, bütün uçları kapalı şekilde tanımlanmalı ve bu tanım anayasa metnine de girmeli" açıklamasında bulundu.

"İstenirse kamu denilen tanım sokak ve kaldırım için bile yapılabilir"

Başörtüsüne karşı olanların Osmanlı değerlerine de karşı olduğunu savunan Sofuoğlu sözlerini söyle sürdürdü: "Başörtüsüne karşı olanların ya da laikliği savunanların, Türk ve Türkiye tarihine saldırgan bir tutum içerisinde olduklarını görüyoruz. Bu anlayışa CHP anlayışı da diyebiliriz. Başörtüsü yasağı aslında 28 Şubat'ta ve ondan önceki dönemlerde de inanan insanlara yapmış en büyük haksızlıktı. Muhalif üyenin görüşüyle CHP zihniyetin, devam ettiğini görüyorum. Bu kişilerin, eline fırsat geçerse başörtüsü ile ilgili nasıl bir karar verecekleri ortadır. Öztürk Yılmaz'ın ihraç edilmesiyle ilgili değerlendirmeler de bunu gördük. Yılmaz 'Ezan Türkçe okunmalı' şeklinde açıklama yapınca CHP 'Bunun sırası değil' şeklinde bir açıklama yaptı. Halbuki CHP'nin 'Evet, ezanı 18 yıl Türkçe okuttuk, bu yanlıştı, özür dileriz" demesi gerekirdi. Fakat bunu yapmadılar.

Nasıl CHP'nin Türkçe ezanla ilgili görüşleri değişmediyse başörtüsü konusunda da görüşleri değişmemiştir. Özellikle sürekli kamu vurgusu yapılmaktadır. İstenirse kamu denilen tanım sokak ve kaldırım için bile ifade edilebilir. Laiklik gibi kamunun da bir sınırı yoktur. Çapa'da 80 yaşındaki Medine Bircan başörtülü fotoğrafı nedeniyle tedavi edilmemiş ve vefat etmişti. CHP ve CHP zinhiyetindeki insanların, 28 Şubat döneminden zerre kadar ders almadıklarını, muhalif üyenin kararıyla bir kez daha görüyoruz."

 
Kaynak: THM

Editör: WWW.WORKNETHABER.COM

Bu haber 48 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Arka Sokaklar'da 13 sezondur olmayan oldu
  Arka Sokaklar'da 13 sezondur olmayan oldu
 • Tunceli'de kabile gibi yaşayan aile şaşkına çeviriyor
  Tunceli'de kabile gibi yaşayan aile şaşkına çeviriyor
 • İsrail 5 Filistinliyi daha şehit etti
  İsrail 5 Filistinliyi daha şehit etti
 • Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
  Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
 • Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
  Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
 • Siyasetçilerin eski halleri
  Siyasetçilerin eski halleri
 1. Arka Sokaklar'da 13 sezondur olmayan oldu
 2. Tunceli'de kabile gibi yaşayan aile şaşkına çeviriyor
 3. İsrail 5 Filistinliyi daha şehit etti
 4. Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
 5. Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
 6. Siyasetçilerin eski halleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Guatemala'da geleneksel kutlama: Ateşle oynadılar
  Guatemala'da geleneksel kutlama: Ateşle oynadılar
 • Paris'in göbeğinde kürek çeken sörfçüler
  Paris'in göbeğinde kürek çeken sörfçüler
 • Video | Polis cinayetinin 10. yılı protestoları Atina'yı savaş alanına çevirdi
  Video | Polis cinayetinin 10. yılı protestoları Atina'yı savaş alanına çevirdi
 • Ankara'da belediye otobüsü yayalara çarptı
   Ankara'da belediye otobüsü yayalara çarptı
 • Derste elektronik sigara içen öğrenciye sosyal medyadan tepki yağıyor
  Derste elektronik sigara içen öğrenciye sosyal medyadan tepki yağıyor
 • George Bush babasının cenazesinde konuşmasını zor tamamladı
  George Bush babasının cenazesinde konuşmasını zor tamamladı
 1. Guatemala'da geleneksel kutlama: Ateşle oynadılar
 2. Paris'in göbeğinde kürek çeken sörfçüler
 3. Video | Polis cinayetinin 10. yılı protestoları Atina'yı savaş alanına çevirdi
 4. Ankara'da belediye otobüsü yayalara çarptı
 5. Derste elektronik sigara içen öğrenciye sosyal medyadan tepki yağıyor
 6. George Bush babasının cenazesinde konuşmasını zor tamamladı
VİDEO GALERİ
YUKARI