Bugun...Prof. Dr. Mahir Nakip: ABD’nin Kuzey Irak’taki planları daha bitmedi (Harir Askeri Üssü)

Tarih: 06-12-2018 18:36:14 + -


ABD, Erbil'de bulunan Harir Askeri Üssü'nü genişletiyor. İran sınırına yakın konumda bulunan ve PYD/PKK'ya silah sevkiyatı için de kullanıldığı bilinen üssün genişletilmesindeki amacı Prof. Dr. Mahir Nakip THM Haber'e anlattı. Nakip, ABD’nin Kuzey Irak’taki planlarının henüz bitmediğini söyledi.


Prof. Dr. Mahir Nakip: ABD’nin Kuzey Irak’taki planları daha bitmedi (Harir Askeri Üssü)

Prof. Dr. Mahir Nakip: ABD’nin Kuzey Irak’taki planları daha bitmedi (Harir Askeri Üssü)

THM DE YER ALAN HABERE GÖRE,ABD, Irak’ın Erbil kentinde bulunan "Harir Askeri Hava Üssü"nün kapasitesini artırıp aktif hale getirmek için harekete geçti. Hava üssünün yer aldığı Harir ve Basırma kasabasıyla civardaki köy sakinlerinin verdiği bilgilere göre, terör örgütü DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle 2015'ten bu yana burayı kullanan ABD, üssü genişletme planı çerçevesinde yüzlerce dönüm arazinin etrafına tel örgü çektirdi. 

Bölge sakinleri, askeri silah ve malzeme taşıyan kargo uçaklarının daha çok gece saatlerinde piste iniş yaptığını, her gün üsse inen ve kalkan helikopterlerin çıplak gözle görüldüğünü söyledi. Üsse inen uçaklardaki askeri malzemelerin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü PYD/PKK'ya tırlarla sevk edildiği biliniyor. Harir Askeri Hava Üssü, İran sınırına en yakın askeri hava üssü olma özelliğini de taşıyor.

ABD’nin en büyük konsolosluğu inşa ediliyor

Bunun yanı sıra Washington yönetimi, 6 Temmuz'da Erbil'de 51 dönümlük arazi üzerinde, toplamda 795 milyon dolara mal olacak ve inşası 2022'ye kadar sürecek başkonsolosluk binasının temelini atmıştı. Konsolosluk yerleşkesi, kapasite ve kapsadığı alan itibarıyla ABD'nin dünyadaki en büyük konsolosluk yerleşkesi olacak.

DEAŞ ile mücadelede büyük oranda sona gelinmesine rağmen ABD'nin hava üssünü genişletmesi ve büyük bir konsolosluk inşa etmesinin nedenlerini Prof. Dr. Mahir Nakip THM Haber’e değerlendirdi. Amerika’nın bu üssü kullanmasının yeni olmadığını vurgulayan Nakip, şöyle devam etti:

“Erbil, ABD için stratejik bir bölge”

“2003 yılından itibaren bu havaalanı aktif bir şekilde kullanıldı. IŞİD’le mücadele konusunda da Kürt silahlı gücü ile Peşmergelere destek vermek için de burası kullanıldı. Barzani bu havaalanını ABD’nin uçaklarına açarak zaman zaman buradan Suriye’ye Rabia sınır kapısından Fişhabur-Rabia üzerinden PYD/PKK’ya çeşitli lojistik destekler gitmesine zemin hazırladı. Suriye’de PYD’ye binlerce TIR silahın gitmesi herhalde Akdeniz yoluyla olmadı. Türkiye tarafından da olmayacağına göre tabi ki bu havaalanından gönderildi. Süleymaniye havaalanı küçük. Bir de Amerikalılarla doğrudan ilişkileri olmayan ve İran’ın da hâkimiyetinin olduğu bir şehir Süleymaniye. Dolayısıyla Erbil, ABD için stratejik bir bölge olarak karşımıza çıkıyor.”

“ABD’nin Kuzey Irak’taki planları daha bitmedi”

Amerika’nın Kuzey Irak üzerindeki planlarının bitmediğini ifade eden Nakip, “Orada yapmak istedikleri var. Belki ileriki bir tarihte 25 Eylül’de yaşadığımız referandumun farklı bir versiyonu tekrar gündeme gelebilir. Dolayısıyla oraya yerleşmenin önemli bir üssü burası olacak” dedi.

“Türkiye’nin bunu durdurması lazım”

Prof. Dr. Mahir Nakip, Türkiye’nin Bağdat yönetimiyle konuşarak buna mutlaka engel olması gerektiğini söyleyerek “Neticede DEAŞ kalmadı. DEAŞ ile mücadele için bir sebep yok. Ayrıca Suriye’deki durumla ilgili bir üs niye Irak’ta kurulsun? Bağdat en ufak bir meselede başka ülkelerin iç işlerine karışmaması yönünde demeç verebiliyor ama ABD’nin gelip Erbil gibi bir bölgede üslerini genişletmesine ses çıkarmıyor” diye konuştu.

“Barzani de bu işin içinde yer alıyor”

Nakip, Kuzey Irak’taki Barzani etkisinin altını çizerek “Barzani’nin de bu işe teşne olması meselenin bir başka boyutunu gösteriyor. Barzani’nin ‘Bölge başkanlığından ayrılıyorum. Sadece parti başkanlığı yapacağım’ demesi üzerine bölge başkanlığı da kaldırılarak sadece bölge başbakanlığı bırakıldı. Şu an Neçirvan Barzani bu görevi yürütüyor. Burada da bir değişiklik olabilir. Mesud Barzani’nin Başbakan olması söz konusu olursa Kuzey Irak yerel yönetimiyle ABD arasında çok daha sıkı bir ilişki doğacağı ortada. ABD bugün nasıl Suudi Arabistan’la iş tutuyorsa Kuzey Irak’taki Kürt yönetimiyle de aynı şekilde iş tutacağı gözüküyor. Harir askeri üssünün de genişletilmesi sadece Irak’ta olan harekatı yönetmek için değil, kesinlikle Suriye’ye uzanmak için de yapılan bir projedir” dedi.

 

“Hedeflerden birisi de İran olabilir”

Harir Askeri Hava Üssü’nün İran sınırına yakın olmasını da değerlendiren Nakip, “Amerika bir yere üs inşa ettiği zaman sadece uçakların inip-kalkması ya da silah sevkiyatı için yapmaz. Gözlem yapma veya istihbarı konularda da çok rahatlıkla kullanılabilir. Süleymaniye’de bunu yapamayacağına göre en iyisi Erbil’de konuşlandırmasıdır. Bu bakımdan hedeflerden birisi de İran’ı daha yakından takip etmek olabilir” ifadelerini kullandı.

Harir Askeri Hava Üssü’nü Saddam Hüseyin inşa etti

Harir Askeri Hava Üssü, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin tarafından Irak-İran arasında yaklaşık 8 yıl süren savaş döneminde inşa edildi.

İran sınırına en yakın askeri hava üssü konumundaki Harir'de (sınıra 115 kilometre mesafede), Saddam'ın talimatı üzerine savaş jetlerinin iniş ve kalkış yapabileceği 2 kilometre uzunluğunda kısa bir pist inşa edildi. Pistin dışında askeri üs çevresinde herhangi bir kule henüz bulunmuyor.

IKBY'nin 1991'de özerklik ilan etmesiyle hava üssü Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin kontrolüne geçmişti.

ABD, Irak'ı işgali sırasında, 23 Mart 2003'te, 173'üncü Hava İndirme Tümeni'nden bin komandoyu paraşütle Harir'deki hava üssüne indirmişti. Pistin kargo uçaklarının iniş yapabileceği yeterli altyapıya sahip olmaması nedeniyle güçlendirilmesi ve uzatılması çalışmaları başlatılmıştı. Uydu görüntülerinde de hava üssü pistinin sonradan her iki uçtan 200'er metre uzatıldığı fark ediliyor.

 
Kaynak: THM

Editör: WWW.WORKNETHABER.COM

Bu haber 68 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Arka Sokaklar'da 13 sezondur olmayan oldu
  Arka Sokaklar'da 13 sezondur olmayan oldu
 • Tunceli'de kabile gibi yaşayan aile şaşkına çeviriyor
  Tunceli'de kabile gibi yaşayan aile şaşkına çeviriyor
 • İsrail 5 Filistinliyi daha şehit etti
  İsrail 5 Filistinliyi daha şehit etti
 • Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
  Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
 • Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
  Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
 • Siyasetçilerin eski halleri
  Siyasetçilerin eski halleri
 1. Arka Sokaklar'da 13 sezondur olmayan oldu
 2. Tunceli'de kabile gibi yaşayan aile şaşkına çeviriyor
 3. İsrail 5 Filistinliyi daha şehit etti
 4. Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'dan görüntüler
 5. Koç harekete geçti! TÜPRAŞ ve Beko...
 6. Siyasetçilerin eski halleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Guatemala'da geleneksel kutlama: Ateşle oynadılar
  Guatemala'da geleneksel kutlama: Ateşle oynadılar
 • Paris'in göbeğinde kürek çeken sörfçüler
  Paris'in göbeğinde kürek çeken sörfçüler
 • Video | Polis cinayetinin 10. yılı protestoları Atina'yı savaş alanına çevirdi
  Video | Polis cinayetinin 10. yılı protestoları Atina'yı savaş alanına çevirdi
 • Ankara'da belediye otobüsü yayalara çarptı
   Ankara'da belediye otobüsü yayalara çarptı
 • Derste elektronik sigara içen öğrenciye sosyal medyadan tepki yağıyor
  Derste elektronik sigara içen öğrenciye sosyal medyadan tepki yağıyor
 • George Bush babasının cenazesinde konuşmasını zor tamamladı
  George Bush babasının cenazesinde konuşmasını zor tamamladı
 1. Guatemala'da geleneksel kutlama: Ateşle oynadılar
 2. Paris'in göbeğinde kürek çeken sörfçüler
 3. Video | Polis cinayetinin 10. yılı protestoları Atina'yı savaş alanına çevirdi
 4. Ankara'da belediye otobüsü yayalara çarptı
 5. Derste elektronik sigara içen öğrenciye sosyal medyadan tepki yağıyor
 6. George Bush babasının cenazesinde konuşmasını zor tamamladı
VİDEO GALERİ
YUKARI