Bugun...Trump'tan 'Çin Hong Kong Sınırına Asker Sevkediyor' Mesajı

Tarih: 14-08-2019 02:47:12 + -


Trump'tan 'Çin Hong Kong Sınırına Asker Sevkediyor' Mesajı


Trump'tan 'Çin Hong Kong Sınırına Asker Sevkediyor' Mesajı

Trump'tan 'Çin Hong Kong Sınırına Asker Sevkediyor' Mesajı

13 Ağustos 2019

Yaklaşık iki buçuk aydır gösterilerin durulmadığı Hong Kong'da Cuma gününden bu yana Hong Kong Uluslararası Havaalanı'nda kaos yaşanıyor. Başkan Donald Trump Twitter'dan paylaştığı mesajda taraflara itidal çağrısı yaptı, ABD istihbaratının kendisine Çin'in Hong Kong sınırına asker sevkiyatını yaptığı konusunda bilgi verdiğini belirtti. Çin ise önümüzdeki haftalarda ABD donanmasına ait iki geminin Hong Kong ziyaretine onay vermedi.

Hong Kong'da haftalardır devam eden protestolar Asya kıtasının en önemli ulaşım merkezlerinden biri konumundaki Hong Kong Uluslararası Havaalanı'nı felç etmiş durumda. Binlerce gösterici haftanın ikinci gününde de havaalanındaki terminal binalarına akın etti. Protestocular havaalanında bagaj taşımak için kullanılan arabalarla barikat oluşturdular. Uçuşlar yine aksadı. Bazı protestocular ellerinde yolculardan özür diledikleri mesajların yazılı olduğu pankartlar taşıdı.

ABD Başkanı Donald Trump Hong Kong'daki protestolara ilişkin Twitter'dan bir mesaj paylaştı. ABD istihbaratına göre Çin'in Hong Kong sınırına asker sevkiyatı yaptığını belirten Trump taraflara itidal çağrısı yaptı. Başkan Trump Twitter'dan bir de Çin'in Hong Kong sınırındaki Shenzen'e doğru konvoy halinde ilerleyen askeri araçların görüldüğü bir görüntü paylaştı.

 

 

 

Daha sonra gazetecilere de konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trump Hong Kong’daki durumun çok karışık olduğunu söyledi, Çin de dahil tüm taraflar için özgürlüklerden yana bir çözüm bulunmasını umduğunu belirtti. Trump “Hong Kong mevzusu çok zor, çok karışık. Umarım Çin de dahil herkes açısından çözüme kavuşur, umarım barışla çözülür, kimse yaralanmaz. Kimse ölmez” dedi.

Çin Devlet medyası organlarında da benzer görüntüler yer aldı. Çinli kaynaklar Hong Kong sınırına askeri sevkiyatın tatbikat amaçlı olduğunu belirtti. Ancak görüntülerin Çin devlet medyasında da yer alması Hong Kong'daki protestoculara yönelik bir gözdağı olarak yorumlandı. Çin'in resmi haber ajansı Xinhua göstericilerin Hong Kong sokaklarında "Terör ortamı" yarattıklarını savundu.

Çin ise önümüzdeki haftalarda ABD donanmasına ait iki geminin Hong Kong ziyareti talebini geri çevirdi. Adını vermek istemeyen yetkililer Green Bay adlı geminin bu ay sonlarında, güdümlü füze gemisi Lake Erie'nin de Eylül ayında Hong Kong'u ziyaret etmek için talep gönderdiğini söyledi. Ancak gemilerin Hong Kong ziyareti talebi Çin tarafından geri çevrildi. Talebin neden reddedildiği konusunda ise bir gerekçe sunulmadı.